druk 3d

Druk 3D -Na czym polega ?

Druk 3D cały czas zyskuje na popularności. Eksperci są zdania, że w kolejnych latach technologia ta będzie wykorzystywana powszechnie w gospodarstwach domowych.

Już teraz druk 3D znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany m.in. do tworzenia prototypów w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym czy drukowania implantów w medycynie. Drukarki 3D drukują projekt z materiałów takich jak ceramika, plastik lub metal. Drukowanie w tym przypadku polega na tworzeniu i nakładaniu warstwy o danej grubości na stole drukarki. Kiedy jedna warstwa zostaje ukończona, powstaje kolejna itd. Projekty do druku przygotowywane są komputerowo.

Okazuje się, że historia druku 3D jest znacznie dłuższa niż wiele osób sądzi. Technologia ta jest bowiem znana już od ponad 20 lat. w roku 1986 Charles Hull skonstruował pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Rozpoczął jej sprzedaż poprzez swoją firmę 3D Systems. Urządzenie to wykorzystywało technikę stereolitografii, a więc utwardzania laserem kolejnych warstw polimeru. Hull zresztą dzisiaj uważany jest za pioniera technologii druku 3D. Zaczął się tym tematem interesować już na początku lat 80. ubiegłego wieku.

Jednak przez długi czas nowa technologia pozostawała wielu ludziom szerzej nieznana. Zmieniło się to stosunkowo niedawno. Drukiem 3D zainteresowało się bowiem sporo amerykańskich firm. Zaczęły one tworzyć nowe modele drukarek 3D, które są dzisiaj znacznie tańsze i łatwiejsze w obsłudze niż kiedyś. W roku 2012 prezydent USA Barack Obama przeznaczył nawet 30 milionów dolarów na rozwój NAMII – Narodowego Instytutu Innowacji w Zakresie Technologii Addatywnej. Jego zadaniem jest produkcja komercyjnych drukarek 3D oraz prowadzenie dalszych prac badawczych nad rozwojem technologii druku 3D.

Drukarki 3D nie zastąpią raczej tych tradycyjnych drukarek oraz innych urządzeń. Przy ich pomocy nie można bowiem wykonać przedmiotu składającego się z kilku materiałów jednocześnie. Jednak drukarki tego rodzaju są cenione wszędzie tam gdzie liczy się unikatowość produktu, jego personalizacja i niepowtarzalność. Dlatego też coraz więcej firm stawia na druk 3D. W zasadzie można przyjąć, że technologia ta przyczyniła się do powstania całkiem nowego segmentu na rynku.

Obecnie w zasadzie każdy może przygotować projekt przedmiotu oraz wydrukować go na drukarce 3D. Z technologii tej coraz częściej korzysta również branża medyczna. Dzięki drukowi 3D stało się możliwe to, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia np. z uwagi na bardzo wysokie koszty.