Druk 3D Warszawa

Druk 3D – Czym jest i na co pozwala ta technologia?

Początki druku 3D datowane są już na lata 80. XX wieku. W roku 1984 Charles Hull opracował bowiem pierwszą technikę druku przestrzennego, którą opatentował dwa lata później. Technika ta nazywana jest stereolitografią. Zresztą do dnia dzisiejszego używa się opracowanego wtedy formatu pliku STL. Metoda ta polega na warstwowym utwardzaniu ciekłych żywic przy pomocy światła laserowego o niewielkiej mocy. Przyszłość należny do nas Druk 3D Warszawa – Primatech

W roku 1988 nową technikę druku 3D przedstawił Scott Crump. Było to osadzanie topionego materiału FDM i polegało na wtapianiu w model kolejnych porcji materiału termoplastycznego. Jednak metoda ta okazała się mało dokładna. Wówczas firma Crumpa skupiła się na Selective laser sintering. Ta technologia jest znacznie wydajniejsza, ale jak dotąd niedostępna do zastosowań w gospodarstwach domowych. Polega na stapianiu za pomocą lasera małych cząsteczek wykonanych z tworzyw sztucznych, metalu czy proszków ceramicznych.

Na przestrzeni 20 lat druk 3D Warszawa bardzo się rozwinął. Znane dzisiaj drukarki rozpowszechniły się w roku 2006. Pierwszy komercyjny prototyp drukarki 3D skonstruował Adrian Bowyer. Projekt RepRap zakładał stworzenie urządzeń, z których można byłoby korzystać na co dzień. Pierwsze drukarki nie były jednak tanie i kosztowało ponad 400 dolarów za sztukę. Dopiero za sprawą Chińczyków zaczęły tanieć i upowszechniać się. Dzisiaj drukarkę 3D można zakupić już za niewiele ponad 100 dolarów. Są to urządzenia, które nadają się do druku mało skomplikowanych projektów. Znacznie droższe są urządzenia przeznaczone do druku przestrzennego skomplikowanych konstrukcji. Jednak i ich ceny z roku na rok spadają.

Druk 3D Warszawa ma coraz więcej zastosować. Początkowo urządzenia te tworzyły proste modele przestrzenne. Dzisiaj są w stanie wydrukować niemal wszystko. Dlatego też pojawiły się obawy, że druk 3D zacznie być wykorzystywany do produkcji broni. Obecnie jedynym ograniczeniem jest rozmiar urządzenia wykorzystywanego do druku. Jak dotąd jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w druku przestrzennym jest kwas mlekowy – poliaktyd PLA i specjalne tworzywo – kopolimer akrylonitrylo-butadienos-styrenowy ABS. Jednak lista ta stale się rozszerza. W druku 3D wykorzystuje się również tytan – do druku protez dla osób po amputacjach. Druk 3D jest zresztą powszechnie wykorzystywany we współczesnej medycynie. Również i w Polsce lekarze coraz częściej sięgają po możliwości drukarek 3D. Przykładem jest nowatorska operacja w Łodzi, gdzie do rekonstrukcji czaszki pacjenta wykorzystano elementy wydrukowane w technice 3D.